Odobreno prvo svjetsko cjepivo protiv RSV-a

Odobreno prvo svjetsko cjepivo protiv RSV-a

Foto: 

DoroT Schenk / Pixabay

D.H.

D.H.

‘Ovo će spasiti mnoge živote’

Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) odobrila je cjepivo protiv respiratornog sincicijskog virusa (RSV) – bolesti koja ubija tisuće ljudi svake godine. Cjepivo još uvijek treba odobrenje Američkog centra za kontrolu i prevenciju bolesti prije nego što se može plasirati u javnost, piše BBC, prenosi Index.

Dužnosnici kažu da je cjepivo, koje je proizvođač GSK nazvao Arexvy, veliko otkriće koje će spasiti mnoge živote. Cjepivo bi moglo biti dostupno osobama starijim od 60 godina za nekoliko mjeseci, kažu dužnosnici.

‘Današnje odobrenje prvog cjepiva protiv RSV-a važno je postignuće javnog zdravstva u prevenciji bolesti koja može biti opasna po život’, rekao je dr. Peter Marks, koji vodi Centar za procjenu i istraživanje bioloških lijekova pri Agenciji za hranu i lijekove.

Što je RSV?

RSV je respiratorna bolest koja obično rezultira simptomima sličnim prehladi kod odraslih, ali može biti opasna za malu djecu, starije osobe i osobe s temeljnim zdravstvenim problemima.

U prosjeku svake godine od RSV-a u SAD-u umire 100 do 300 djece mlađe od pet godina. Također godišnje umire 6000 do 10.000 odraslih osoba starijih od 65 godina, a RSV uzrokuje i između 60.000 i 120.000 prijema u bolnicu. U teškim slučajevima može uzrokovati bronhiolitis, koji uključuje nakupljanje upale u plućima i poteškoće s disanjem. Lijek je nastajao više od 60 godina i prvi je koji je dobio odobrenje za sprječavanje RSV-a bilo gdje u svijetu.

Studija GSK-a, kompanije sa sjedištem u Velikoj Britaniji, koja je objavljena u veljači, pokazala je učinkovitost cjepiva od 82,6%. Nuspojave su uglavnom bile blage ili umjerene i prestale su unutar dva dana. Najčešće nuspojave su bol oko mjesta uboda ili umor.

RSV kod djece počinje začepljenim nosom ili curenjem nosa i može napredovati do suhog kašlja, groznice i ponekad problema s disanjem. Za većinu djece bolest će biti blaga i može se liječiti kod kuće paracetamolom ili ibuprofenom za dojenčad.

Liječničku pomoć treba potražiti ako dijete ne jede normalno, diše ubrzano ili ima visoku temperaturu koja se ne spušta. Hitnu pomoć treba pozvati ako je dijete iscrpljeno od pokušaja disanja, odnosno ako mu se mišići uvlače između rebara sa svakim udahom ili je možda blijedo i znojno.

Doktore, hitno!

Koristimo kolačiće i druga slična tehnička rješenja kako bismo poboljšali vaše iskustvo s našom web stranicom, analizirali obrasce korištenja i isporučili relevantne oglase. U našoj ažuriranoj Polici Privatnosti možete pročitati više o tome koje podatke prikupljamo i kako ih koristimo.